Modro tajnistvo
 
     
modroposlovanje
S piškotki si pomagamo pri zagotavljanju storitev. Z uporabo naših storitev se strinjate, da lahko uporabljamo piškotke. Več o piškotkih
Enter Title

OPOMBA: obiskovalci spletne strani lahko kupijo članek prek portala www.taxin.si. Kako kupim članek ? Klikni tukaj.

Taxin view
06.05.2010 - Obračunavanje DDV pri vgradnji omare

Vaše vprašanje:
V zvezi s spremembo Pravilnika o izvajanju Zakona o davku na dodano vrednost (Uradni list 27/2010) nas zanima sprememba 54. člena in sicer je po novem črtano besedilo "ter vgradnja stavbnega pohištva, ki ga izdela sam izvajalec storitve".

Ali to dejansko pomeni, da znižana davčna stopnja 8,5 % ne velja za vgradne omare ali pa to pomeni, da velja za vse vgradne omare, ne glede na to, ali jih izdela sam izvajalec storitve ali ne?



Stranka iz vprašanja sprašuje s kakšno stopnjo je obdavčen promet z omarami in sicer v primeru, če se proda omara brez vgradnje ter v primeru, če se proda omara skupaj s storitvijo vgradnje.

Na temo vgradnjo stavbnega pohištva je Davčna uprava Republike Slovenije izdala več mnenj v katerih je obrazložila, da se po nižji stopnji 8,5 % lahko obračuna DDV le od vgradnje tistega stavbnega pohištva, ki je sestavni del stavbe in je vzidano. Od dobave in montaže kuhinj, ki se samo pritrdijo na zid ali postavijo od zida do zida (sestavljivo pohištvo, ki ga je mogoče montirati kjerkoli), pa je potrebno obračunati DDV po splošni stopnji 20 % (primeroma glej Pojasnilo DURS, št. 092-284/2008, 23. 7. 2008). Enako, kot izhaja iz navedenega pojasnila velja seveda tudi za vgradne omare.
Stranka v vprašanju dejansko želi izvedeti ali črtanje besedila v Pravilniku  o izvajanju Zakona o davku na dodano vrednost (Ur.l.Rs št. 85/09) "ter vgradnja stavbnega pohištva, ki ga izdela sam izvajalec storitve"  predstavlja vsebinsko spremembo zakonodaje na področju določanja stopnje DDV-ja pri vgradnji oz. prodaji omar.
PRAVILNIK o spremembah in dopolnitvah Pravilnika o izvajanju Zakona o davku na dodano vrednost (Ur. l. RS, št. 27/2010) je v 3. členu dejansko spremenil 54. člen Pravilnika o izvajanju ZDDV-1. Besedilo sprememb je bilo naslednje:
»V šestem odstavku 54. člena se črta besedilo »ter vgradnja stavbnega pohištva, ki ga izdela sam izvajalec storitve«.

Zgoraj navedena sprememba pa ni vsebinska temveč zgolj nomotehnična saj črtano besedilo ni več potrebno, ker šifra F/43.320 SKD – Vgrajevanje stavbnega pohištva (ki je zajeto v 54. členu PZDDV) ne izključuje več vgrajevanja stavbnega pohištva, ki ga je izdelal sam izvajalec storitve vgrajevanja.

Od Statističnega urada Republike Slovenije (SURS) je DURS prejel tudi pojasnilo v zvezi razlago standardne klasifikacije dejavnosti (SKD)* 2008 v katerem je navedeno, da montaža pohištva oziroma opreme spada v gradbeništvo samo v primeru, ko je dejansko del gradbenih del oziroma gre za vgradnjo v smislu gradbenih elementov (npr. zidnih omar, elementov, ki so vzidani in so sestavni del stavb). Sestavljanje samostoječih kuhinj (tudi, če je treba kaj privijačiti – praktično je skoraj vedno treba kaj privijačiti) in druge samostoječe opreme, s katero se naknadno opremijo bivalni ali drugi prostori (npr. lokali, telovadnice, trgovine idr.) ne spada v gradbeništvo, četudi so elementi oziroma oprema narejeni po meri.

Sklep:

Ne glede na spremembo pravilnika o izvajanju Zakona o davku na dodano vrednost (Ur.l.RS. št. 27/2010) menimo, da se za transakcijo vgradnja omar in sicer tako za primere, ko se zaračuna omara samostojno oz. brez storitve, kot tudi za primere, ko se omara zaračuna skupaj s storitvijo vgradnje, obračuna splošna stopnja DDV-ja (20%).

               

        Odgovor pripravil: mag. Franc Derganc, Taxin d.o.o. – www.taxin.si

 


print
Return


rating
Taxin d.o.o. - baza člankov
Prodaja blaga v R Sloveniji s strani osebe iz tretje države
Vaše vprašanje: Podjetje v Sloveniji(podjetje A) je s partnerjem na Kitajskem(podjetje B) dogovorjeno, da naše podjetje (podjetje C) dostavi blago podjetju A, fakturo pa podjetju B. Torej blago gre iz podjetja C k podjetju A (oboje v Sloveniji), faktura pa iz podjetja C (Slovenija) na podjetje B (K...
Več o članku..
 
SPREMEMBE DDV PRI POSLOVANJU S HRVAŠKO PO VSTOPU V EU
Dne 2.4.2013 je hrvaško pristopno pogodbo soglasno ratificiral tudi Državni zbor RS, s čimer je pridružitev Hrvaške Uniji v mesecu juliju tega leta še bolj realna. Vstop Hrvaške v Unijo bo po mnenju mnogih blagodejno vplivalo na slovensko gospodarstvo, za davčne zavezance, ki poslujejo s hrvaškimi ...
Več o članku..
 
Gradbene storitve v Nemčiji in DDV
Vaše vprašanje: Slovenski davčni nezavezanec (oseba A), nima id za ddv. Ali lahko izstavi račune nemškemu naročniku (oseba B) za opravljanje gradbenih storitev na nepremičninah v Nemčiji v znesku več kot 50.000,00?, Kaj pa, če je ta isti davčni nezavezanec podizvajalec slovenskemu podjetju s SI ZA ...
Več o članku..
 
Prodaja rabljenega blaga na javni dražbi in DDV
Vaše vprašanje: Kako moramo plačevati DDV v kolikor bomo prodajali blago v imenu tretje osebe in za svoj račun? Blago bomo prodajali na t.i. dražbi. Naročnik bo v veliko primerih zavarovalnica, ki bo prodajala vozila.
Več o članku..
 
Nakup E storitev preko posredniških spletnih strani
Vaše vprašanje: Naši fantje želijo pospešiti razvoj in bi želeli angažirati strokovnjake po svetu, da bi programirali za nas. Postopek je sledeč: Na spletni strani (posredniku npr. freelancer.com) opravimo prijavo in se razpiše projekt. Nanj se javijo izvajalci (programerji, oblikovalci, itd.). Ene...
Več o članku..
 
Najem stanovanja in boniteta
Vprašanje : Prosim Vas za nasvet. Od matične firme, od katere sedež je v Budimpešti, sem dobila priložnost, da mi v Sloveniji blizu slovenske firme, financira najem stanovanja. Tekoče stroške krijem jaz, najemnino pa madžarska firma. Zanima me, kako moram urejati pogodbo z slovenskim lastnikom stan...
Več o članku..
 
Študent SPP in davčno priznani odhodek PREHRANE
Vaše vprašanje: Imam s.p. in sem hkrati redna študentka Ekonomske fakultete Maribor kar pomeni da nisem opravičena do bonov za študentsko prehrano. Zanima me ali si lahko pri svoji dejavnosti knjižim kakšne stroške za prehrano?
Več o članku..
 
Plačevanje prispevkov po 1.1.2012 v enoosebni družbi - zavarovanje pod 040
Vaše vprašanje: Sem družbenik 100% lastnik v enoosebni družbi (d.o.o.). Do sedaj sem bil v svoji firmi zaposlen kot direktor , poleg mene je zaposlena tudi moja žena. Kot lastnik podjetja sem bil zavarovan na zavarovalni podlagi 040 in si izplačeval mesečno plačo. Do sedaj sva si redno izplačevala ...
Več o članku..
 
Stran 1 od 8Prvi   Prejšnji   [1]  2  3  4  5  6  7  8  Naslednji   Zadnji   
Želim kupiti članek TAXIN
Copyright 2010 by Modro jutro Izjava o zasebnosti  |  Pogoji uporabe